Prosinec - Vánoce
Z homilií sv. Bernarda, opata.
Slyšela jsi, Panno, že počneš a porodíš syna. Slyšela jsi, že se to nestane prostřednictvím člověka, ale Ducha svatého. Anděl očekává odpověď, je totiž čas, aby se vrátil k Bohu, jenž ho poslal. I my, ó Paní , očekáváme slovo slitování, my, které žalostně tísní odsuzující rozsudek.
Slavit vánoce s komunitou Emmanuel
Vánoce jsou pro naši komunitu velikou školou. V nich se zpřítomňuje to, co řekl Bůh ústy proroka Izaiáše:
„Hle, panna počne a porodí Syna a dají mu jméno Emmanuel, tj. přeloženo – Bůh s námi“ (Mt 1,23).
Poslání naší komunity je žít společně tuto nesnadnou skutečnost: Boží přítomnost s lidmi. Zde nejde o to, že je Bůh mezi námi, ale že je s námi. Že se dal na naši stranu, že přešel na stranu člověka jako jeho zastánce, obhájce jeho záležitostí, jako bojovník za člověka. Podoba tohoto Boha v Betlémském dítěti nás tím víc udivuje. Je tak chudičký, tak bezbranný, potřebuje od nás všechno a nejvíce lásku. Sama Láska potřebuje lásku… Tím začíná své působení mezi námi, že nás potřebuje - abychom ho ochraňovali a obdarovali. Zde, v Betlémě, se učíme z propastné pokory Božího syna. A podoba tohoto Boha nás uzdravuje. Především od strachu z Boha. Kdo by se bál Boha tak tichého, milého, neschopného ublížit? A přece víra nám říká, že je dosti mocný, aby se ujal všech a že je dosti bohatý, aby obdaroval všechny.
ADORACE
Učíme se od pastýřů, lidí prostých a nevzdělaných. Obdivujeme dychtivost s jakou přijali andělovo poselství, a také pohotovost, s jakou spěchali do Betléma, aby se poklonili nově narozenému pastýři nás všech. Jak úžasná musela být jejich víra, když v tom dítěti položeném v korýtku pro dobytek, viděli dítě s tak úžasným posláním a že se mu poklonili.
SOUCÍTĚNÍ
V srdci koho by se při pohledu na tak chudičkou rodinu neprobudil soucit: nebylo pro ně místo pod střechou a mladičká matka musela přivést své dítě na svět ve stáji… A pěstoun Josef: tak málo rozumí tomu, co se kolem něho děje, ale přitom jak pohotově jedná. Stačí mu pokyn ve snu – jaká poslušnost, na níž záviselo, jestli se dítě dožije rána. Ubohé dítě, kdo by neměl soucit především s ním. Ale soucit je málo, naším úkolem je soucítění – to je druhý sloup naší spirituality. Spíše než o prchavý cit jde zde o schopnost vžít se do druhého, ztotožnit se s ním, abych mu pomohl nést tíhu jeho údělu.Tak jako se Bůh narozením Ježíše začíná vžívat do nás, do naší situace, bezradností a zmatků, do našeho utrpení a temnot, z nichž nás přišel vytrhnout. A tak se situace obrací. Učíme se soucítění od Božího syna. Na jeho osudu vidíme, jak Bůh s námi soucítil, že poslal své jediné dítě… Ze soucítění by měla vytrysknout veliká touha: neskrývat vánoční světlo, nenechat si pro sebe to poznání, že nás Bůh miluje. On sám je láska. Má jí dost pro každého. Měli bychom se stát posly evangelia: „Nebojte se, hle, zvěstuji vám velikou radost, která bude pro všechen lid. Dnes se nám narodil Spasitel, Kristus Pán“ (Lk 2,10-11).
EVANGELIZACE
Třetím sloupem naší spirituality je tedy evangelizace. Našimi učiteli jsou nejen proroci, ale i sám anděl Gabriel. Vždyť ten jako první nese Marii radostnou zvěst.